Широковух
європейський

Barbastella barbastellus
(Schreber, 1774)


 

Інші назви (укр.). —.

Назва (рос.). Широкоушка европейская.

Назва (англ.). Western barbastelle.

Опис. Середній за розмірами вид. Вуха з розвинутою надочною лопастю. Вушниці широкі, майже сходяться при основі на переніссі. Крила порівняно вузькі. Крилова перетинка кріпиться до основи пальця. Епіблема вузька. Забарвлення дуже темне, темно-буре, майже чорне; черево дещо світліше спини.

Розміри. Довжина тіла — 45-52 мм, передпліччя — 36-42 мм, вуха — 14-17 мм, трагуса — 9-10 мм, хвоста — 41-44 мм.

Ареал виду і його поширення в Україні. Європа (на півночі — до південних регіонів Скандинавського півострову), північно-західна Африка, Кавказ. В Україні — Закарпаття, правобережні частини лісостепової зони та Полісся, Гірський Крим.

Характер перебування. В Україні відомі як зимові, так й літні знахідки. На зимівлі знайдено в підземеллях штучного та природного походження, в будівлях, в дуплах. Літніми сховищами є різноманітні підземелля, дуплясті дерева та різні частини будівель. Значних скупчень зазвичай не утворює. Вид осілий, але й відомо декілька значних за відстанню сезонних переміщень — до 290 км (в інших частинах ареалу).

Характер живлення. Живиться, головним чином, двокрилими, лускокрилими. Подекуди раціон включає ручейників, сітчастокрилих, напівтвердокрилих та павуків. Полює як на відкритому просторі, так і вздовж узлісь, збираючи здобич з поверхонь.

Біологія розмноження та демографічні показники. Материнські колонії можуть налічувати до декількох десятків особин дорослих особин. Самиця приносить одного-двох дитинчат один раз на рік. Народження малят — на початку літа. Максимальна відмічена тривалість життя — 21 рік.

Чисельність. Низька. Більшість знахідок представлена поодинокими особинами. Причини зменшення чисельності: скорочення кормової бази, знищення старих дуплястих дерев та загальне зменшення кількості придатних сховищ, непокоєння у сховищах.

Природоохоронний статус в Україні. Червона книга України (2009): вразливий, EUROBATS: так, Bern: Дод. II, Bonn: Дод. II, IUCN: NT.

 

Нарис підготовлено О. В. Годлевською

Фото О. В. Годлевської

 

 повернутися

01.12.2010