Нічниця
ставкова

Myotis dasycneme
(Boie, 1825)


 

Назва (рос.). Ночница прудовая.

Назва (англ.). Pond bat.

Опис. Середній за розмірами вид нічниць. Вуха порівняно невеликі, вушниці товстошкірі. Крилова перетинка кріпиться до п’ятки, залишаючи все плесно вільним. Забарвлення спини — сіро-коричневе, буре, черева — сірувате-біле або білясте.

Розміри. Довжина тіла — 51-73 мм, передпліччя — 44-49 мм, вуха — 15-19 мм, трагуса — 7-9 мм, хвоста — 40-53 мм.

Ареал виду і його поширення в Україні. Ареал проходить смугою від західного узбережжя Північного моря до долини Єнісею, північна границя — 60°, південна — 50-44° північної широти. Дослідженнями останніх років з’ясовано знаходження виду у більшості областей України, включаючи південні — Одеську, Миколаївську, Херсонську та Донецьку.

Характер перебування. Відомі як зимові, так й літні знахідки. Влітку оселяється в будівлях (на горищах, під обшивкою стін), дуплястих деревах, в підземеллях. Достовірно факт розмноження підтверджено тільки для Волинській області. Зимовими сховищами є штучні та природні печери. Вид тісно пов’язаний з рівнинними водоймами, поблизу яких він оселяється. Очевидно, є факультативним мігрантом. Для Західної Європи відомі сезонні переміщення від 10 до 300 км.

Характер живлення. Полює над поверхнею води. Живиться навколоводними комахами. До трофічного списку входять представники двокрилих (напр., комарі), також ручейники, жуки та лускокрилі.

Біологія розмноження та демографічні показники. Самиці утворюють виводкові колонії до кількох десятків особин. Народження молодих припадає на червень. Починають літати у віці 4–5 тижнів. Самці та ялові самиці зазвичай оселяються окремо від виводкових колоній. Період парування починається у вересні і продовжується протягом осені. Самиця народжує 1 маля один раз на рік. Співвідношення статей серед молодих — рівноцінне. Статевої зрілості самиці досягають на другому році життя. Живуть, в середньому, до 10 років (максимальна зареєстрована тривалість життя — 19,5 років).

Чисельність. Вид рідкісний. Причини скорочення чисельності: зменшення кількості придатних сховищ (що пов’язано з вирубками старих дуплястих дерев, рекреаційним та господарським освоєнням підземель); непокоєння тварин в сховищах; негативне ставлення населення до рукокрилих.

Природоохоронний статус в Україні. Червона книга України (2009): вразливий, EUROBATS: так, Bern: Дод. II, Bonn: Дод. II, IUCN: NT.

 

Нарис підготовлено О. В. Годлевською

Фото: О. В. Годлевська

 

 повернутися

01.12.2010