Нічниця
водяна

Myotis daubentonii
(Kuhl, 1817)


 

Інші назви (укр.). —.

Назва (рос.). Ночница водяная.

Назва (англ.). Daubenton's bat.

Опис. Нічниця малих розмірів. Вуха порівняно невеликі. Плесно велике, не менше половини довжини гомілки. Шпора займає 2/3 вільного краю уропатагію. Уропатагій кріпиться до першої третини або середини плюсни.

Розміри. Довжина тіла – 49–55 мм, передпліччя – 35–41мм, вуха – 13–15 мм, трагуса – 6–7 мм, хвоста – 37–44 мм.

Ареал виду і його поширення в Україні. Практично вся Європа за винятком її найбільш північних регіонів, Кавказ та Західний Сибір. В Україні – більша частина території країни за винятком Криму та деяких ділянок південного сходу степової зони.

Характер перебування. Літніми сховищами виду є дупла дерев, різні частини будівель, підземелля. В якості зимових сховищ використовує виключно підземелля – природні печери, каменоломні, тунелі, підземні гідроконструкції, т. і., що характеризуються високими показниками вологості. Осілий вид, що місцями здійснює локальні міграції на декілька десятків кілометрів. Максимальна відстань сезонних переміщень – 304 км.

Характер живлення. Полює над різноманітними водоймами, збираючи здобич з поверхні води. Здобиччю, в основному, є різноманітні водні та навколоводні види двокрилих, лускокрилих, жуків, ручійників та ін.

Біологія розмноження та демографічні показники. Самки утворюють виводкові колонії кількістю до декількох десятків особин. Народження малят припадає на червень – липень. Літніми молоді стають на 3–4 тиждень життя. Лактація триває близько 6 тижнів. Самці та ялові самки в цей час звичайно оселяються окремо. Парування – кінець літа – осінь. Самка раз на рік народжує одне маля. Середня тривалість життя – 4–5 років (максимальна – 28 років).

Чисельність. Звичайний вид більшості регіонів України. Є домінантом зимових скупчень рукокрилих у штучних підземеллях Полісся та лісостепу.

Природоохоронний статус в Україні. Червона книга України (2009): вразливий, EUROBATS: так, Bern: Дод. II, Bonn: Дод. II, IUCN: LC.

 

Нарис підготовлено О. В. Годлевською

Фото О. В. Годлевської

 

 повернутися

06.10.2012