Нічниця
триколірна

Myotis emarginatus
(Geoffroy, 1806)


 

Назва (рос.). Ночница трехцветная.

Опис. Нічниця середніх розмірів. Волосинки триколірні, черево та спина майже не відрізняються за загальним, кремово-цегляним, забарвленням. Шпора займає 1/2 краю уропатагіуму. Літальна перетинка кріпиться до основи пальця. Вуха довгі, світлі, на їх зовнішньому краю є майже прямокутна вирізка. Трагус складає половину довжини вушниці.

Розміри. Довжина тіла — 44-52 мм, передпліччя — 39-43 мм, вуха — 15-20 мм, трагуса — 8-10 мм, хвоста — 44-49 мм.

Ареал виду і його поширення в Україні. Ареал охоплює південну та центральну Європу, зустрічається в Південно-Західній та Центральній Азії, на півночі Африки. В Україні знайдений в Криму, Закарпатті та на півдні Поділля.

Характер перебування. Відомі як зимові, так й літні знахідки. Влітку оселяються в гротах, печерах, на горищах. Зимують в штучних та природних печерах. Всі зимові знахідки представлені одинокими особинами. Осілий вид, що місцями здійснює локальні сезонні міграції.

Характер живлення. Вивчено недостатньо. За стратегією полювання відноситься до видів-збирачів. За деякими даними основу трофічного списку складають Araneidae. До складових живлення також відносяться представники лускокрилих, двокрилих, перетинчастокрилих, жорсткокрилих.

Біологія розмноження та демографічні показники. Самиці утворюють колонії до кількох десятків, іноді сотень, особин. Відмічена схильність до формування змішаних виводкових зграй з великим підковоносом. Самці та ялові самиці оселяються окремо. Період парування починається у вересні і продовжується підчас зимівлі. Самка народжує 1 маля один раз на рік (кінець червня – початок липня). Співвідношення статей серед новонароджених — рівноцінне. Живуть до 15 років.

Чисельність. Для України надзвичайно рідкісний вид.

Природоохоронний статус в Україні. Червона книга України (1994): ІІІ кат., EUROBATS: так, Bern: Дод. II, Bonn: Дод. II, IUCN: VU A2c.

 

Нарис підготовлено О. В. Годлевською

Фото О. В. Годлевської

 

 повернутися

17 березня, 2005