Довгокрил
звичайний

Miniopterus schreibersii
(Kuhl, 1817)


 

Інші назви (укр.). —.

Назва (рос.). Длиннокрыл обыкновенный.

Назва (англ.). Common bentwing bat.

Опис. Середній за розмірами вид. Чоло круто піднімається над дуже короткою мордою. Вуха маленькі, майже не виступають над поверхнею голови. Трагус майже рівномірно широкий і короткий. Крила довгі і гостроверхівкові. Літальна перетинка кріпиться до п’ятки. Епіблема не розвинута. Забарвлення — світлобуре з різними відтінками, на череві хутро світліше.

Розміри. Довжина тіла — 50-59 мм, передпліччя — 44-48 мм, вуха — 11-13 мм, трагуса — 5-6 мм, хвоста — 47-59 мм.

Ареал виду і його поширення в Україні. Північна та Західна Африка, Південна Європа, острови Середземномор’я, Анатолія, Близький Схід, Кавказ. В Україні був поширений в Криму та Закарпатті.

Характер перебування. Влітку оселяється в гротах, печерах, каменоломнях, іноді — на просторих горищах, де формує багаточисельні материнські колонії чисельністю до кількох тисяч дорослих самиць. Зимові сховища — підземелля різноманітного походження. Більша частина популяції концентрується в кількох сховищах. Може оселятися в одних сховищах з гостровухою нічницею, великим підковоносом. Для України був, ймовірно, мігруючим видом. Зимові знахідки представлені переважно поодинокими особинами. Для особин, окільцьованих на Закарпатті, зареєстровані трансграничні переміщення на відстань до 140 км.

Характер живлення. Полює на відкритому просторі, на висоті 10–20 м. На полюванні здійснює значні за відстанню польоти. Трофічний список включає дрібних комах — жуків, лускокрилих, двокрилих, прямокрилих та ін.

Біологія розмноження та демографічні показники. Парування припадає на кінець літа – осінь. Народження малят — в червені – липні. Самка приносить одне дитинчаодин раз на рік. Максимальна зареєстрована тривалість життя — 22 роки.

Чисельність. Вид на території України відсутній. На початку XX ст. був відомий як чисельний вид. Останній раз зафіксовано: в Криму — в 1947 р., в Закарпатській області — в 1993 р. Причинами зникнення є: пряме знищення тварин людиною, непокоєння у сховищах, дуже ймовірно — отруєння тварин пестицидами.

Природоохоронний статус в Україні. Червона книга України (2009): зниклий, EUROBATS: так, Bern: Дод. II, Bonn: Дод. II, IUCN: NT.

 

Нарис підготовлено О. В. Годлевською

Фото С. В. Газаряна.

 

 повернутися

01.12.2010