на зимівлі

Підковик
великий

Rhinolophus ferrumequinum
(Schreber, 1774)


 

Інші назви (укр.). Підковоніс великий.

Назва (рос.). Подковонос большой.

Назва (англ.). Greater horseshoe bat.

Опис. Кажан порівняно великих розмірів. Має носові утвори, представлені характерною підковою, сідлом та ланцетом. Вуха гостроверхівкові. Хвіст дещо коротше довжини задніх кінцівок. Забарвлення — від світло-палевого до світло-рудого з бурим, черево світліше за спину.

Розміри. Довжина тіла — 52-73 мм, передпліччя — 52-73 мм, вуха — 19-26 мм, хвоста — 30-46 мм.

Ареал виду і його поширення в Україні. Від півдня Британії та північної Африки, через південно-західну та південну Європу, Кавказ, Малу, Середню та Західну Азію до Японських островів. В Україні — в Криму та Закарпатті (поза межами цих регіонів відома лише одна реєстрація).

Характер перебування. В якості літніх сховищ використовує різні підземелля (каменоломні, теплі печери, гроти, тунелі) та просторі горища. Материнські колонії відомі як з Криму, так й з Закарпаття. Під час гібернації використовують виключно підземні сховища з відносно високими показниками температури. Зимові скупчення нараховують до декількох сотень особин. Вид осілий, що подекуди здійснює невеликі локальні міграції між зимовими та літніми сховищами (до декількох десятків кілометрів).

Характер живлення. Основу живлення складають жуки та лускокрилі. Трофічний список також включає двокрилих, ручейників та перетинчастокрилих.

Біологія розмноження та демографічні показники. Самки формують виводкові колонії кількістю до кількох сотень (або, навіть, тисяч) особин. Народження припадає на червень – липень. Літними молоді стають у віці 3–4 тижнів. Парування відбувається восени. Статевої зрілості досягають у віці двох-трьох років. Самка приносить одне маля раз на рік. Максимальна зафіксована тривалість життя — 30 років.

Чисельність. В регіонах свого поширення вид є відносно звичайним. Є одним з домінантів печерних скупчень кажанів в Криму та Закарпатті. Причинами скорочення чисельності є турбування у сховищах, пряме знищення, руйнування сховищ, скорочення кормової бази.

Охоронний статус. Червона Книга України (2009): вразливий, EUROBATS: так, Bern: Додаток II (розроблено спеціальний план дій щодо збереження виду), Bonn: Додаток II, IUCN: LC.

 

Текст: Л. Годлевської

Фото: Л. Годлевської

 

 повернутися

01.12.2010