Лилик
двоколірний

Vespertilio murinus
(Linnaeus, 1758)


 

Назва (рос.). Кожан двухцветный.

Інші назви (укр.). Кожан двоколірний.

Опис. Темні основи волосинок хутра спини (бурі, майже чорні або руді) та їх сріблясті кінчики формують чітке двокольорове забарвлення. Хутро черева брудно-сіре. Трагус розширений у приверхівковій частині (дещо грибоподібний), нахилений до ока. Епіблема широка з поперечною кристою.

Розміри. Довжина тіла — 54-64 мм, передпліччя — 41-48 мм, вуха — 14-17 мм, трагуса — 6-8 мм, хвоста — 36-47мм.

Ареал виду і його поширення в Україні. Ареал охоплює Середню, Східну Європу, Кавказ, Передню та Центральну Азію, Південну Сибір, Монголію та Північний Китай, до Далекого Сходу. Україна повністю входить в ареал виду.
Характер перебування. Зустрічається в гірських районах та на рівнинах, нерідко — в населених пунктах. Влітку оселяється в будівлях, дуплах, скельних тріщинах. Мігрує. Останніми роками з’явилися докази формування осілих популяцій, що тісно пов’язані з урболандшафтами.

Характер живлення. За стратегією полювання відноситься до видів відкритих просторів. Основу трофічного списку складають двокрилі, крім цього — ручейники, жуки, лускокрилі, рівнокрилі, сітчастокрилі.

Біологія розмноження та демографічні показники. Самиці утворюють виводкові колонії до кількох десятків особин, іноді спільні з іншими видами. Самиця народжує звичайно двох малят. Народження припадає на кінець червня — початок липня. Самці та ялові самиці оселяються окремо. Період парування відбувається восени та на початку зимівлі. Восени для самців цього виду характерна демонстрація гонної поведінки.

Чисельність. Звичайний вид.

Природоохоронний статус. EUROBATS: так, Bern: Дод. II, Bonn: Дод. II, IUCN: LR:/lc.

 

Нарис підготовлено О. В. Годлевською

Фото В. М. Тищенка

 

 повернутися

17 березня, 2004