фото

Центр реабілітації кажанів
при Київському зоопарку,
з 1998 по 2009


Центр реабілітації кажанів при Київському зоопарку працював з 1998 по 2009 рік.

У 2009 р., завдяки руйнівним діям колишньої дирекції, центр було розформовано, співробітників – звільнено.

Інформацію про ЦРК, подану нижче, слід розглядати у минулому часі.

_____________________________________________

 

Центр реабілітації кажанів діє при Київському зоопарку з 1998 року завдяки зусиллям ініціативної групи зоологів та студентів-біологів.

Його дії спрямовані на: (1) створення умов для продовження зимівлі особин, які потерпають внаслідок турбування, шляхом надання кажанам ветеринарної допомоги та тривалого утримування у неволі (фізична реабілітація); (2) збір інформації про кажанів, проведення наукових досліджень і відпрацювання методики утримування та повер­нення кажанів у природу; (3) подолання негативних стереотипів щодо кажанів у свідомості людей (психологічна реабілітація).

Координатор діяльності Центру — Володимир Тищенко.

Співробітники Центру — Анна Голенко, Анна Хохлова.

 

Створення та функціонування Центру

Центр реабілітації кажанів засновано у Київському зоопарку в 1998 році ініціативною групою співробітників зоопарку, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена, Національного аграрного університету, Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка та студентів-біологів (В. М. Тищенко, Л. В. Годлевська, В. В. Негода та інші).

Певний час Центр діяв на волонтерських засадах, а з 2009 року — офіційно у структурі сектору наукових досліджень. У своїй діяльності Центр керується "Положенням про Центр реабілітації кажанів", затвердженим у лютому 2009 року.

Створення і діяльність Центрів реабілітації диких тварин обумовлена положеннями законів України “Про тваринний світ”, “Про природно-заповідний фонд України”, “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки”, Угодою про збереження популяцій європейських кажанів.

 

Робота з реабілітації рукокрилих

Центр реабілітації кажанів — єдиний в Україні і унікальний науково-просвітницький осередок, який опікується практичними питаннями реабілітації та збереження кажанів, що втрачають здатність до виживання у природних умовах (поранених, ослаблених, хворих), та тих, які потерпають внаслідок турбування під час зимівлі, вивченням природних популяцій кажанів та збереженням їх генофонду.

За період з 1998 по 2009 рр. у Центрі утримували представників 13 видів кажанів вітчизняної фауни (в т. ч. три "червонокнижні" види).

За час існування Центру його співробітниками врятовано і повернено у природу більше ніж 250 тварин.

 

Науково-дослідна робота

Виконуються дослідження за ініціативною темою «Розробка методики утримування та розмноження кажанів фауни України на базі зооколекції Центру реабілітації кажанів Київського зоопарку».

Поміж іншого, співробітниками Центру проведено відпрацювання і оптимізація раціонів та способів годівлі рукокрилих, вивчення проходження гібернації та поведінкових особливостей різних видів.

Вперше використано методику перетримування кажанів у зовнішньому вольєрі з метою їх адаптації перед випуском у природу.

За результатами досліджень опубліковано 18 наукових публікацій та виголошено 10 доповідей на міжнародних та національних наукових конференціях. Співробітники Центру брали участь у 5 міжнародних наукових проектах.

У 2008 р. на базі Центру реабілітації було відкрито першу для України та унікальну для країн Східної Європи експозицію комахоїдних рукокрилих. У тераріумі утримували групу пізніх кожанів (3 особини), що найчастіше перебували у схованці поблизу оглядового скла та були доступні для спостереження. Демонстрація місцевого виду кажанів мала величезний успіх серед відвідувачів зоопарку. Крім того, щодо особин, яких експонували, проводили наукові дослідження. У серпні 2009 р. утримування тварин у експозиційному тераріумі було припинено через технічні проблеми у будівлі.

Протягом березня-травня працівниками Центру проведено комплекс робіт з підготовки та організації другої зооекспозиції у вольєрі «Кажани». Експозицію кажанів у вольєрі відкрито 1.05.2009 р. Нині у вольєрі експонується 6 тварин — представники двох видів.

На базі Центру виконано і успішно захищено 7 дипломних і магістерських робіт студентів КНУ ім. Тараса Шевченка, Національного універ­ситету «Києво-Могилянська Академія», Між­народ­ного Соломонова Університету; розпочато виконання дисертаційного дос­лід­ження аспі­рантом Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України.

Матеріали досліджень використані у юннатських роботах, представлених на конкурс МАН та Міжнародний конкурс юннатських робіт ім. П.О.Мантейфеля.

 

Просвітництво

Працівники Центру виступали з інтерв’ю щодо діяльності Центру для ефірів УТ-1, 5 каналу, СТБ, радіо "Промінь", прес-конференції агенції "Укрінформ", для публікацій у газетах "Комсомольська правда в Україні", "Сегодня", "Газета по-українські", "Порадниця" тощо.

Акція “Будьмо дружні до кажанів” з виставкою фотографій, плакатів, літератури з охорони кажанів та експозицією рукокрилих проводилась в рамках святкування “Дня Землі” і акції “Хатинка для Бетмена” (2003-2007).

 

Діяльність Центру була відмічена грамотою і призом благодійної акції-конкурсу „Тварина року” (2004) у номінації „Людяність року”.

 

Текст: А. Голенко, Л. Годлевська та В. Тищенко

 

 повернутися