Нічниця
гостровуха

Myotis blythii
(Tomes, 1857)


 

Назва (рос.). Ночница остроухая.

Опис. Нічниці великих розмірів. Забарвлення спини сіро-коричневе, черева –– сіре або білясто-сіре. Вуха порівняно довгі. Зовнішня сторона вуха майже не випукла. Трагус широкий при основі, рівномірно звужується до загостреної верхівки, дорівнює 1/2 висоти вушниці. Шпора займає 1/2 краю уропатагіуму. Літальна перетинка кріпиться до основи пальця. Другий верхній премоляр вдвічі менше першого (в різному ступені витиснутий усередину, рідше розташований на лінії зубного ряду).

Розміри. Довжина тіла — 58-74 мм, передпліччя — 53-62 мм, вуха — 21-25 мм, трагуса — 9-13 мм, хвоста — 45-60 мм.

Ареал виду і його поширення в Україні. Північна Африка та Південна Європа, Кавказ, Мала та Центральна Азія, Південний Казахстан. В Україні зустрічається на Закарпатті та в Криму.

Характер перебування. Відомі як зимові, так й літні знахідки. Влітку оселяються в будівлях (головним чином, на просторих горищах), в різного роду підземеллях. Зимують в підземних сховищах природного та штучного походження. Міграційний статус виду для України не з’ясовано (можна припустити, що деяка частина популяцій цього виду на зиму мігрує за межі України). Найбільша міграційна відстань, зафіксована для цього виду в цілому — 600 км.

Характер живлення. Полює, головним чином, на відкритому просторі (луки, поля), здобич збирає з поверхні землі або ловить у повітрі. Основу трофічного списку виду складають прямокрилі, а також жуки.

Біологія розмноження та демографічні показники. Влітку самиці формують виводкові колонії від декількох десятків до декількох тисяч особин, що розташовуються у печерах, каменоломнях, гротах, на горищах. Може утворювати мішані колонії з нічницею великою. Нерідко оселяються в одному сховищі з підковоносом великим, довгокрилом. Самці та ялові самиці оселяються окремо або у тому ж сховищі, що й материнська колонія (але поза нею), іноді утворюючи колонії до тисячі особин. Парування починається в серпні та продовжується протягом осені та взимку. Народження молодих припадає на кінець травня – червень. Самиця приносить 1 маля один раз на рік. Співвідношення статей серед молодих — рівноцінне. Живуть понад 10 років.

Чисельність. В межах свого поширення на Україні звичайний вид. Однак, за останніми даними зафіксовано значне скорочення чисельності та в деяких місцях зникнення материнських колоній, що пов’язано з непокоєнням тварин у сховищах, з їх прямим знищенням.

Природоохоронний статус. EUROBATS: так, Bern: Дод. II, Bonn: Дод. II, IUCN: LR:/lc.

 

Нарис підготовлено О. В. Годлевською

Фото Н. С. Атамась

 

 повернутися

16 березня, 2005