Знайшли кажана взимку,
що робити?


 

Ви знайшли кажана, або кажан залетів до Вас в квартиру, офіс, на балкон? Якщо на вулиці тепло, його можна випустити, див. тут. Якщо на вулиці мінусова температура, випускати кажана не можна – він не зможе знайти собі притулок і загине. Що можна і треба зробити, щоб йому допомогти? Найоптимальніше – передати знайдену тваринку фахівцям. Якщо такої можливості немає, то можна влаштувати кажана зимувати.

 

Передати фахівцям

У деяких містах України є можливість передати знайдених тварин фахівцям або волонтерам. Будь ласка, якнайшвидше, зв’яжіться з ними і домовтеся про передачу. У таких випадках тваринам буде надана реабілітаційна допомога і догляд, а на весні вони будуть випущені в природу. Подивитися, як відбувається реабілітаційна перетримка кажанів взимку, можна на сусідній сторінці цього сайту.

 

  • м. Київ: тел. - на жаль, тимчасово не працює
  • м. Заліщики (Тернопільська обл.): тел. 096-883-7644
  • м. Запоріжжя: тел. 063-793-3855
  • м. Кам’янець-Подільський: тел. 097-921-8346; міськ. тел. (038-49) 5-12-70
  • м. Кам’янське (кол. Дніпродзержинськ): тел. 067-138-3842
  • м. Конотоп: тел. 067-135-6187, 063-299-3084
  • м. Луганськ: тел. 067-738-2089, 066-210-5723
  • м. Львів: тел. 098-782-0606
  • м. Одеса: тел. - на жаль, тимчасово не працює
  • м. Ужгород: тел. 093-760-5880
  • м. Феодосія: тел. +7-978-882-9718
  • м. Харків: тел. 066-305-9895; див. також тут

 

Усі телефони працюють. Якщо телефон не відповідає, будь ласка, передзвоніть пізніше. Будь ласка, візьміть до уваги, що реабілітація тварин проводиться на громадських засадах, і в усіх операторів є також основна робота.

 

Що треба зробити до зустрічі з фахівцями?

Пам'ятайте! Ніколи не беріть кажана голіруч! Робіть це в щільних (напр. шкіряних) рукавичках.

1. Занесіть кажана до приміщення і посадіть його в коробку. Якщо кажан залетів до Вас у квартиру, акуратно упіймайте його за схемою, описаною і проілюстрованою тут.

2. У приміщенні коробку слід розміщувати подалі від батареї, в прохолодному місці. Переконайтеся, що коробка закрита та не має отворів, через які кажан може вилізти. Якщо кришка коробки без фіксатора / клямки, її слід або притиснути, або приклеїти скотчем. Нерідко трапляється, що кажан піддіває кришку і вибирається назовні. Цього допускати не слід. Переконайтеся також, що коробка знаходиться поза досяжністю Ваших домашніх тварин (кота, собаки).

 


 

Якщо з УЦОК зв’язатися не виходить або з певних причин передача відкладається на деякий час (що небажано, але допустимо), слід виконати наступне:

1. На край коробки повісьте шматок тканини, щоб кажан зміг зачепитися за нього і влаштуватися в зручному для нього положенні.

2. Слід попоїти звірятко. Для цього, якщо коробка досить простора, всередину можна поставити невелику пласку ємність з водою (напр. пластикову кришку для банки або чашку Петрі). Або ж, узявши звірятко до рук (обов’язково в рукавичках !), запропонувати йому воду з шприца зі знятою голкою.

[Не слід намагатися підгодувати кажана їжею «зі столу». Усі наші види кажанів живляться комахами, і звичайні для нас продукти (хліб, яйця, м'ясо, фрукти тощо) вони не їдять.]

3. Після цього закриту коробку слід поставити в прохолодне місце. Якщо є неопалюване приміщення, але з плюсовою температурою, можна помістити коробку туди.

 

 


 

Влаштувати зимувати

Якщо вашого населеного пункту немає в списку і, відповідно, передати звірятко фахівцям не можливо, то слід надати кажанові «другий шанс». Якщо кажан здоровий, то він зможе дожити до весни.

Хоча ситуації бувають різні, загальна схема дій може бути такою.

1. Розмістіть кажана. Посадіть кажана в коробку або в ящик. На край коробки повісьте шматочок тканини, за який кажан може зачепитися і влаштуватися в зручному для себе положенні. Якщо коробка картонна, то додаткових (вентиляційних) отворів можна не робити. Кришку коробки закрийте. Якщо кришка без фіксатора/клямки, її слідує або притиснути, або приклеїти скотчем. Нерідко трапляється, що кажан підчіплює кришку і вибирається назовні. Цього не слід допускати.

2. Слід попоїти кажана. Для цього, якщо коробка досить простора, всередину можна поставити невелику пласку ємність з водою (напр. пластикову кришку для банки або чашку Петрі). Або ж, узявши звірятко до рук (обов’язково в рукавичках!), запропонувати йому воду з шприца зі знятою голкою.

[Не слід намагатися підгодувати кажанів їжею «зі столу». Усі наші види кажанів живляться комахами, і звичайні для нас продукти (хліб, яйця, м'ясо, фрукти тощо) вони не їдять.]

3. Слід якнайшвидше (протягом доби) знайти місце для подальшої зимівлі кажана. Необхідна температура для сплячки – це +3...+5С. Температура не повинна коливатися. Якщо звірятко знаходитиметься в теплі, він неминуче загине. Чим довше він знаходиться в умовах кімнатної температури, тим менше шансів у нього дожити до весни.

[Необхідна температура в умовах міських приміщень є в холодильнику, у відсіку для зелені. Відповідно, якщо ситуація дозволяє, можна помістити коробку з кажаном в холодильник. Проте слід взяти до уваги, що холодильник НЕ повинен мати краплинної системи відтаювання або функції «no frost». У таких холодильниках, які дозволяють нам не займатися ручною розморозкою, недостатня вологість. В умовах приватного будинку, можна помістити коробку з кажаном у льох, в якому є відповідна температура. Низька стабільна температура може бути також в неопалюваному льосі гаража. При цьому слід передбачити, щоб коробка зі звірятком знаходилася поза досяжністю щурів і мишей. У підвалах міських будинків умови для сплячки кажанів не підходять. Там або тепло, або температура сильно коливається. Крім того, в підвалах міських будинків часто є тварини, які можуть з’їсти кажана (коти, собаки, щури). На заскленому балконі температура може сильно коливатися, тому на балконі кажана можна перетримувати лише тимчасово. Навіщо кажану холодне місце? Всі наші кажани живляться комахами. Зимою комах немає, тому період відсутності корму кажани переживають в сплячці, для якої їм потрібні певні температурні умови.]

4. Якщо ви не можете швидко помістити звірятко в місце з необхідною температурою, то у будь-якому випадку ємність з кажаном необхідно поставити в холодне місце з температурою вище 0С.

5. Дуже важливо в місці розміщення ємності з кажаном (холодильнику, льосі тощо) поруч поставити градусний термометр – для того, щоб відстежувати температуру. Якщо температура підвищується, слід її або знизити, або перемістити кажана в прохолодніше місце. Температура в межах навіть одного приміщення може істотно відрізнятися. Наприклад на підлозі температура завжди як мінімум на пару градусів нижче, ніж під стелею.

6. Перевіряти часто, як спить кажан, не треба, а коли робити це – то дуже обережно. Кожне пробудження для кажана – це витрати енергії, такої необхідної йому для виживання.

7. Якщо кажан доживе до весни, його можна випустити з настанням нічних плюсових температур, тобто вже в період появи комах (березень-квітень, залежно від ходу весни). Перед випуском його слід попоїти. Як випускати кажани, можна прочитати тут.

 

Збираємо фотографії

Відомо, що в Україні живе понад 25 видів кажанів. В останнє десятиліття ми стали більше про них знати, проте як і раніше кажани є однією з недостатньо вивчених груп тварин України, тому кожна знахідка становить цікавість. Якщо у вас є можливість сфотографувати кажана, який вам зустрівся, ми будемо надзвичайно вдячні Вам за надіслані фотографії та опис ситуації, в якій Ви його зустріли!!!

Адреса: kazhan@kazhan.org.ua.

 

 

Текст і фотографії О. Годлевскої

 повернутися