титульна сторінка Український Центр Охорони Кажанів

Вони потребують охорони

 

Рукокрилі є однією з найбільш вразливих груп тваринного світу. Протягом декількох останніх десятиріч відмічено значне скорочення чисельності їх популяцій як в Європі, так у всьому світі. Серед причин, що обумовили цю ситуацію, головними є три: 1) зменшення кількості придатних сховищ; 2) деградація біотопів; 3) використання пестицидів.

Зменшення кількості придатних сховищ

Кажани, на відміну від багатьох інших дрібних ссавців, не здатні створювати собі сховища: вони використовують "готові" помешкання, створені природою, іншими тваринами та людиною. Умовно всіх рукокрилих Європи можна розділити на три групи: таких, що освоїли наземні споруди; що використовують дупла дерев; та, нарешті, ті, що оселяються в печерах як природного, так і штучного походження (штольні, підвали, ін.).

Протягом останніх десятиріч людина несвідомо, а інколи цілком свідомо, вела та продовжує вести планомірне знищення сховищ рукокрилих: "бореться" з дуплястими деревами санітарними вирубуваннями та зведенням старовікових лісів; ретельно ізолює свою помешкання від оточуючого простору; освоює печери... При цьому не кожне дерево або печера може бути домом для кажанів: вибір сховища обумовлюється його особливими мікрокліматичними показниками, його будовою та розташуванням. А відсутність непокоєння з боку людини є одним з найбільш головних умов в успішному виборі сховища.

Найбільш критичним непокоєння у сховищах стає для групи так званих печерних рукокрилих, що представлені в фауні Європи більшістю видів, з-за відносної доступності підземель для людини. Непокоєння кажанів у печерах, як взимку, так і влітку, призводить до трагічних наслідків.

Деградація біотопів

Все більше ділянок земної поверхні перетворюються в одноманітні антропогенні ландшафти. Повсюдно спостерігається скорочення не тільки видового, але й екосистемного та біотопічного різноманіття, що призводить до скорочення площі кормових ділянок та зменшення їх "кормової місткості" для рукокрилих та для багатьох інших тварин.

Використання пестицидів

Хімікати, що використовуються в боротьбі з шкідниками в сільському та лісному господарстві, завдають удару не тільки тваринам, проти яких вони безпосередньо використовуються, але й їх природним ворогам — кажанам, птахам. Кажани гинуть, поїдаючи отруєних комах або контактуючи з поверхнями, на яких осідає отрута.

... При цьому, в певній мері, складається парадоксальна ситуація: замість того, щоб боротися зі шкідниками, зокрема з комахами-шкідниками, за допомогою біотехнічних засобів, приваблюючи їх природних ворогів, людина використовує велику кількість зусиль та коштів на дії, що призводять до ще більшого забруднення навколишнього середовища...


Все це, разом з невиправдано негативним ставленням населення до кажанів та низькими темпами розмноження цих тварин (самка приносить тільки 1-2 дитинчати раз на рік), призвело до того, що чисельність популяцій рукокрилих в Європі скоротилася в 10, а в ряді випадків, навіть в 100 разів. В деяких країнах відмічено не тільки скорочення загальної чисельності рукокрилих, але й їх видового складу. На превеликій жаль, до цих країн належить і Україна, з території якої зник один з найбільш чисельних колись видів — довгокрил звичайний. Останній раз його було відмічено в 1993 році.

Ситуація, що склалася, потребує невідкладного впровадження мір зі збереження, а там, де це можливо, з відновлення популяцій рукокрилих. Саме тому в країнах Європи, в тому числі й в Україні, охорона кажанів регулюється природоохоронним законодавством.

 

bigmir)net TOP 100